ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

MARAŞ YEMEKLERİ

KAHRAMAN MARAŞ İLİ YEMEKLERİ
MARAŞ YEMEKLERİ
MARAŞ SOFRASI
MARAŞ MUTFAĞI
MARAŞ LOKANTALARI
MARAŞ RESTORANTLARI
MARAŞ VE YEMEK KÜLTÜRÜ
TIKLA>>OLTU TAŞIM
Yöre Mutfağı (Gastronomi)
MARAŞ DONDURMASI
Maraş dondurmasını duymayan var mı? Peki ya tatmayan? Eğer hala maraş dondurması yemediyseniz dünyanın en güzel lezzetlerinden birininden mahrum kaldığınızı bilmelisiniz.
 MARAŞ DONDURMASI
Kahraman Maraş dövme dondurması Maraşlı Osman Ağanın, cinsel gücü artırıcı olarak bilinen yabani orkideyi (salep) yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır. Sahlepli karsambaç olarak başlayan tatlı, üç kuşak sonra Maraş dondurması olarak tanınmaya başlamıştır. Kahraman Maraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri, keçi sütünden yapılmasıdır.
Yapılışı
MARAŞ DONDURMASI
Ahır dağının eteklerinden beslenen keçilerin sütü önce bir eksper tarafından kontrol edilir. 90°C sıcaklıkta ısıtılan sütler, mikro organizmalardan arınıdırılır. Daha sonra bu süte önce Ahır dağından toplanan sahlepe şeker katılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendikten sonra -6°C derecede soğutulduktan sonra tüketime sunulur.

Kahramanmaraş’ta kültürel değerlerin bir öğesi de yemek ve tatlılardır. Kış için tarhana, bulgur, döğme, nişasta hazırlanır ve biber, patlıcan, kabak, bamya ve fasulye gibi yiyecekler kurutularak saklanır.
Tarhana, eşkili çorba, döğmeli mercimekli çorba, yoğurtlu döğmeli çorba, Maraş paçası gibi çorbalar; simit köftesi, kısır köftesi, içli köfte, sömelek köfte, suluyağlı köfte, eşkili köfte, yoğurtlu köfte, yavan köfte, ekşili aya köftesi gibi köfte çeşitleri; keşk aşı (döğme aşı) Maraş pilavı, tavuklu pilav, peynirli ve çökelekli börek, bayram çöreği gibi pilav ve börekler yöreye özgü yemeklerdir.

Tatlı olarak ünlü Maraş dondurmasını unutmamak gerekir. Fıstık ezmesi, un sucuğu, pestil sucuğu, hapısa yörenin bilinen diğer tatlılarıdır.
KAHRAMANMARAŞ YEMEKLERİ
MARAŞIN SEVİLEN YEMEKLERİ LİSTESİ
kahramanmaraş yemekleri kmaraş yemekleri kahramanmaras maraş sucuğu nasıl yapılır maraş
* Tirşik çorbası Ekşili et kabak
* Tarhana çorbası Eşkilaye sulusu
* Ekşili çorba Nohut yahnisi
* Simit körftesi Söörme
* Kısır köftesi Tas pilavı
* Yavan köfte Acem (Havuçlu) pilavı
* İçli Köfte Fıstıklı pilav
* Çiğ köfte Çökelek böreği
* Bezdirme köftesi Bayram çöreği
* Ekşili köfte Yoğurtlu köfte
* Patlıcan dolması Kabak dolması
* Biber dolması Ekşili Kebab
* Ciğer Kebabı Yaprak Sarması
* Ekşili Bamya Patlıcan Kebabı
* Bulamaç Kuru Dolması
* Dövmeli Mercimek Çorbası Yoğurtlu Dövme Çorbası
* Pıt Pıt Lapası Bulamaç
* Kabak Lapası Sömelek Köfte
* Maraş Pilavı Dövme Aşı
* Tavuklu Pilav Peynirli Börek
* Saç Kavurması Külbastı
* Et Böreği Leğen Çorbası
* Bezdirme Bazlama
* Maraş Paçası Suluyağlı Köfte
* Yoğurtlu Kebab Mimbar Dolması
* İçli Köfte
MARAŞ PAÇASI
TATLILARIMIZ

* Dondurma
* Harmanda Baklava
* İllende
* Hapısa
* Fıstık ezmesi
* Baklava
* Kadayıf
* Peynir helvası
* Un helvası
* Çullamatatlısı
* Un Sucuğu
* Pestil Sucuğu
* Samsa
* Bastık, pestil,kırma
* Un ve Pestil Sucuğu
* Baklava
* Fıstık Ezmesi

Kahramanmaraş Tarhanası:
Kahramanmaraşlılar'ın vazgeçemedikleri yiyeceklerinin başında gelir.
Hem kuru hemde ıslatılarak yenilir, kemik suyu ile ıslatılmış tarhana'nın hayal edilemez kadar tadı vardır. Çorbası meşhurdur.
Tarhana Tarifi:
Yapımı ise büyük mahsere kazanlarında pişirilir. Temizlenen dövmeler pişirme esnasında kuvvetli bir kişi tarafından ağaçtan yapılı "Tarhana küreği" ile sürekli karıştırılır. Pişirilen aş, bezler üzerine çekilerek soğutulur. Büyük leğenlerde yoğrularak üzerine davaryoğurdu ilave edilir. Yoğurtla iyice yoğrulan tarhana, çukurluk bir yerdeki bez üzerine taşınır. Üzeri iyice kapatılır. Birgün dinlendirilir. Komşu ve akraba kadınları toplanarak sabah erkenden dam başındaki "çiğ"Ierin üzerine el maharetleri ile sererler. Serildiği günün akşamı "Tarhana Firiği" hazır olur. Birgün sonrada tamamen kurur. Toplanarak özel olarak yapılan bidonlarda saklanır. Kahramanmaraş'a özel geleneksel yiyeceklerden birisi olan "tarhana" bugün bir ev üretimi zahire olmaktan öteye gitmiş ve önemli bir sektör haline gelmiştir.

Tarhana firiği, ceviz, badem içi veya taze antepfıstığı ile birlikte çerez olarak yenilir. Komşulara, akrabalara, tarhana sevenlere ikram edilmesi bir gelenektir.
maraş yemekleri
maraş mutfağı
maraş sofrası
maraş lokantaları
maraş restorantları
maraş ta ne yemeli
kahramanmaraş yemekleri
kahramanmaraş mutfağı
kahramanmaraş sofrası
kahramanmaraş ta ne yemeli